Sağlık Nedir

Dünya üzerindeki her canlının belli yaşam döngüleri vardır. İnsanların yaşamı anne rahminde başlayarak ölüme kadar sürmektedir. Büyüme, gelişme, yaşlanma ve ölüm döngüsü her canlı için devam eder.

İnsanlar yaşamları boyunca belli özelliklerde var olurlar ve vücudumuz insanın en güvenli şekilde kendini korumasına kodlanmıştır fakat sosyal bir varlık olan insan hayatında belli dönemlerde kaygı ve stresin arttığı, psikolojik olarak yıpranmış hissedildiği, vücudunda bu durumdan olan şikayetini tepkilerle gösterdiği dönemler olmaktadır. Normal şartlarda sağlıkla başlayan insan hayatı bu dönemlerde hastalıklarla karşılaşmaktadır.

saglik

saglik

  •  Sağlık Nedir?
  1.  Sağlık kişilerin beklentilerini optimal düzeyde karşılayabildiği durum olarak tanımlanabilmektedir. Bu beklentilerin karşılanabilmesi için kişilerin biyolojik, fizyolojik, ruhsal yönden en iyi durumda olması gerekmektedir.
  2.  Biyolojik açıdan sağlık, insan vücudunun yapı taşı olan hücrelerinin iyi halde olması durumudur. Yapısında bulunan elemanların birbiriyle ve diğer hücrelerle uyum içinde çalışması biyolojik sağlık açısından önemlidir.
  3. Fizyolojik olarak sağlık; organların tam bir iyilik halinde olmasıdır. Hastalık durumunda görülen belirti ve bulgular fizyolojik sağlık ile ilişkilidir. Ruhsal yönden sağlık; beklenmedik olaylar karşısında duygularla verilen tepkilerin çevreyle olan adaptasyonudur.

Bu tanımlar kapsamında Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık bireyin biyolojik, psikolojik, fizyolojik yönden tam bir iyilik halinde bulunması durumudur.

 Hastalık Nedir?

Bireyin tüm faktörler açısından tam iyilik halinde bulunması olarak tanımlanan sağlığın aksine hastalık; zihinsel veya fizyolojik olarak rahatsızlığa yol açan, bireyin günlük hayatını devam ettirmede zorluk yaratan, vücudun organlarının fonksiyonlarını kaybetmesi veya bozulması sonucu belirli belirtilerle kendini belli eden sağlık durumunun kötüye gitmesi olarak tanımlanır.

İnsan vücudu beynin, hormonların ve duyguların kontrolü altındadır ve insan beyni günlük hayatı minimum hasarla kurtarmak ister fakat yaşantımızda kontrolümüz altında olmayan duygular yaşamaktayız.

Tehlike halinde bulunduğunu hisseden beyin sinir sistemini uyararak kaçma eğilimi gösterir ve bunun içinde hormonları devreye sokar. Tehlikenin geçtiği durumda tekrar hormon salınımını uyaran beyin vücudu rahatlama haline sokar.

Vücuttaki bu dengenin sürekli olarak sağlanması gerekmekte ve hormonların kanda sürekli belirli seviyelerde olması gerekir. Bu değerlerde artış veya azalma ile hastalık oluşmasında rol oynayan etmenlerden biri olduğu unutulmamalıdır.

covid19 asisibeylikduzu masaj salonu

Covid19 Aşısı

ABD’de yaklaşık 9,4 milyon vakanın görüldüğü bugünlerde bilim adamları; aşı ve ilaç geliştirmek için sürekli olarak çalışıyor. Böylelikle pandeminin yavaşlatılması ve daha az zarar görülmesi hedefleniyor. 22 Ekim…
uyku uyumanin yollaribeylikdüzü masaj salonu

Verimli Uyku Uyumanın Yolları

İnsanların hayatlarında önde gelen bazı unsurlar bulunur. Bu unsurlar sağlık, beslenme, eğitim, uyku düzeni gibi unsurlardır. Bu saydıklarımızın sayısını daha da çoğaltabilmemiz mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bu unsurların…
kilo vermenin faydaları nelerdirbeylikdüzü masaj salonu

Kilo Vermenin Faydaları Nelerdir

Kendinizi fazla yemekten alıkoymak için buzdolabına ideal vücudunuzdan bir fotoğraf koyduğunuz dönem oldu mu hiç? Motivasyonunuzda bir desteğe mi ihtiyacınız var? Aşağıda, kilo vermenin vücudunuzu, sağlığınızı ve psikolojinizi…